Rowerek biegowy - od kiedy maluch może zacząć jazdę?

Rowerek biegowy - od kiedy maluch może zacząć jazdę?

Nauka jazdy na rowerze obejmuje kilka etapów. Jednym z nich jest rowerek biegowy. Od kiedy można na nim jeździć, to kwestia indywidualna. Alternatywnym pomysłem jest rowerek trójkołowy. Obie metody nauki oswajają malucha z trzymaniem równowagi i są świetnym wstępem do jazdy na rowerze z pedałami.

Sztuka łapania balansu

Rowerki trójkołowe uchodzą za dobry wstęp do jazdy na modelu „dorosłym". Tymczasem praktyka pokazuje, że dziecko nieco trudniej radzi sobie po nim z modelem dwukołowym niż maluch, który testował rowerek biegowy. Od kiedy warto wspomagać motorykę dziecka modelem biegowym? Idealnie, jeśli maluch może korzystać z niego równie często, jak z trójkołowego. Jeśli jednak rodzic chce się zdecydować na jeden pojazd, rowerek biegowy będzie lepszym wyborem. Jak oszacować najlepszy moment na podarowanie maluchowi takiego pojazdu? Pewną podpowiedzią są sugestie producenta, z którymi warto się zapoznać przed zakupem. Reszta zależy od możliwości ruchowych dziecka.

Rowerek biegowy, od kiedy zacząć

Jeszcze kilka lat temu rowerek biegowy można było nabyć głównie w sklepach sportowych. Obecnie znajduje się także w sklepach z artykułami dziecięcymi, a nawet marketach. Z tego powodu zabawka bardzo się rozpowszechniła i stała jednym z prezentów, jakie kupuje się małemu dziecku. Większość producentów poleca, aby rowerek biegowy ofiarować dopiero maluchowi, który ukończył 18 miesięcy. Najczęściej jednak maluch może liczyć na mobilny prezent tego typu już w momencie, kiedy opanuje sztukę chodzenia. Warto upewnić się, jaka jest gotowość dziecka na takie nowości, ponieważ maluchy nie rozwijają się w takim samym tempie.

Jednoślad bez pedałów

Mnogość propozycji w kategorii pojazdów dla dzieci może nieco dezorientować. Na tym tle wyróżnia się rowerek biegowy. Od kiedy można go użytkować? Czasem wystarczy posadzić malucha na rowerek i sprawdzić, czy stopami dosięga do ziemi. Jest to niezbędne, aby móc się odpychać podczas jazdy. Jeśli maluch radzi sobie z tą czynnością, jest gotowy do nauki jazdy na rowerze. Zwykle jest to około wspomnianego 18 miesiąca życia, czasem wcześniej. Bywają jednak dzieci, które opanują jazdę dopiero w wieku dwóch i pół lat. W sklepie Mummi jest dostępnych wiele modeli rowerków biegowych. Dla najmłodszych dzieci poleca się nawet modele, które wspierają się aż na czterech kółkach.

Jak długo dzieci korzystają z rowerka biegowego? Bywa, że fascynacja urządzeniem mija po piątym roku życia. Maluch jest tak zafascynowany pojazdem, że nie ma specjalnej ochoty na zamianę na rower dwukołowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl